Stare kuće Srbije

U četvrtak 24. maja učenici 5/6 imali su nesvakidašnju priliku da posete jednu od najstarijih beogradskih privatnih kuća, kuću porodice Veljković u Birčaninovoj ulici. Gospođa Katarina Veljković, jedna je od pokretača Udruženja „Stare kuće Srbije“ čiji je osnovni cilj očuvanje naše kulturne baštine, tradicije, kulture sećanja, između ostalog i tako što svoje privatne kuće otvaraju za javnost jer one predstavljaju baštinu celog našeg naroda, iako su prvenstveno njihova porodišna baština. U domu porodice koja je naslednik znamenitih Avrama Petronijevića i Jovana Veljkovića, naša ljubazna domaćica zanimljivom pričom provela nas je kroz istoriju Srbije od Prvog srpskog ustanka kroz događaje o kojima je slušala od svojih roditelja, a u kojima su članovi njene porodice neposredno učestvovali. Sve to ilustrovala je originalnim dokumentima ili fototipskim izdanjima istih, predmetima za ličnu upotrebu  koje je deci predstavljala. Tokom obilaska učenici su izabrali po jedan predmet koji im se najviše dopao i o kojima su takođe usledile zanimljive priče. Na kraju su u divnom dvorištu ove kuće iz 19.veka učenici crtali izabrane predmete.

Beskrajno smo zahvalni divnoj Katarini Veljković za privilegiju da budemo jedni od prvih gostiju u njenom porodičnom domu koji je tako nesebično odlučila da otvori za posetioce.