Projekat Edu-pčelica - radionice o pčelarstvu

Projekat Edu-pčelica, koji je GO Vračar organizovala u svim vračarskim osnovnim školama, realizovan je u sredu 3. i četvrtak 4.aprila za sve učenike od prvog do četvrtog razreda naše škole. Autor i realizator radionica je Nenad Filipović, pčelar i dipl. inženjer poljoprivrede, licencirani vaspitač sa 20 godina iskustva u radu sa decom. Glavni cilj projekta je unapređenje znanja dece o pčelama i procesu dobijanja meda, što je na opšte zadovoljstvo dece u potpunosti i ostvareno. Radionice su obuhvatale teorijsko i praktično izlaganje i upoznavanje sa kompletnim pčelarskim priborom (trmka, košnica, dimilica, pčelarski nož, pčelarska zaštitna oprema) i sa proizvodima pčela (med, polen, vosak).. Pčelar Neša, kako se predavač deci predstavio, vrlo brzo i umešno zaokupio je njihovu pažnju i na prilagođen i zanimljiv način uz proširivanje postojećih znanja, koja je pohvalio, predočio deci značaj prirode, pčela kao najsavršenije organizovane životinjske zajednice, pčelinjih proizvoda kao vrlo važnih životnih namirnica u zdravoj i izbalansiranoj ishrani. Poseban utisak na učenike ostavila je živa pčelinja zajednica, ali i prilika da se i sami oprobaju u poslovima pčelara koji sui m prethodno demonstrirani.