Секције

2024/2025. годину
Шах

Термини:
Када је Б смена преподне термини су:
Среда и петак 13:20-14:00 часова

Када је Б смена поподне терини су:
Уторак и среда: 13:20-14:00 часова

Циљеви и задаци секције Шаха:
Секција шаха у нашој школи пружа могућност ученицима да се упознају са основама шаха, као и да усаврше своје вештине на напредном нивоу. На часовима основног нивоа ученици ће научити правила игре, кретање фигура, основне тактике и стратегије, као и основне завршнице. Овај ниво је намењен почетницима који тек улазе у свет шаха.
На напредном нивоу, фокус је на припреми ученика за такмичења. Ученици ће се упознати са сложенијим тактикама, анализом партија, планирањем потеза, као и психолошком припремом за такмичарске услове. Кроз редовну игру, анализу партија великих шаховских мајстора и такмичења унутар секције, ученици ће имати прилику да унапреде своје шаховске способности и припреме се за такмичарски успех.

Васпитни циљеви секције Шаха:
Секција шаха има за циљ да, поред развоја шаховских вештина, подстакне и васпитни развој ученика кроз:
– Развијање стрпљења, дисциплине и способности концентрације.
– Учвршћивање логичког и критичког мишљења кроз анализу потеза и тактичких ситуација.
– Подстицање фер плеја и поштовања према противнику, без обзира на исход партије.
– Јачање самосталности у доношењу одлука и преузимање одговорности за сопствене потезе.
– Развијање способности планирања, стратегијског размишљања и дугорочног фокусирања.
– Рад на решавању проблема и јачање истрајности у сложеним ситуацијама.

Кроз шах, ученици не само да унапређују своје вештине у игри, већ и граде важне животне вредности које ће им користити у будућности.

Роботика

Термини:
Када је Б смена преподне термини су:
Понедељак и уторак: 13:20-14:00 часова
Када је Б смена поподне термини су:
Четвртак: 13:20-14:00 часова

Циљеви и задаци секције Роботике:

Секција роботике у нашој школи омогућава ученицима да стекну основна знања из области роботике, као и да унапреде своје вештине на напредном нивоу. На основном нивоу ученици ће научити основе програмирања, конструкције робота и рад са сензорима. Овај ниво је намењен почетницима који желе да се упознају са светом роботике и стекну основне вештине у дизајну и програмирању робота.
На напредном нивоу, фокус је на припреми ученика за такмичења у области роботике. Ученици ће радити на сложенијим пројектима, усвајати напредне технике програмирања и управљања роботима, као и сарађивати у тимовима како би решили комплексне задатке. Кроз практичну израду пројеката, симулације и учешће на такмичењима, ученици ће стећи искуство неопходно за успех у такмичарској роботској сцени.

Васпитни циљеви:

Секција роботике има за циљ да, поред техничких вештина, подстакне и васпитни развој ученика кроз:
– Развијање креативности и иновативног размишљања у процесу решавања техничких и инжењерских изазова.
– Подстицање тимског рада и сарадње, кроз заједничко решавање проблема и реализацију пројеката.
– Јачање одговорности у планирању и извршавању задатака, као и поштовање временских рокова.
– Развијање истрајности и стрпљења при раду на комплексним задацима који захтевају више корака и времена.
– Подстицање аналитичког и критичког мишљења у решавању проблема кроз програмирање и конструкцију робота.
– Учење вредности фер плеја и етичког понашања у раду са технологијом, као и поштовање туђих идеја и доприноса.
Кроз секцију роботике, ученици стичу не само техничка знања већ и важне вештине и вредности које ће им помоћи у будућим изазовима, било у школи или животу.

Програмирање

Уторак и среда 13:20-14:00 часова

Циљеви и задаци секције Програмирања:
Секција програмирања у нашој школи пружа ученицима могућност да се упознају са основама програмирања и усаврше своје вештине на напредном нивоу. На основном нивоу, ученици ће научити правила програмирања, кретање кроз различите програмске језике, као и алгоритамско размишљање. Напредни ниво ће бити усредсређен на припрему ученика за такмичења.

Васпитни циљеви секције Програмирања:
Поред развоја техничких вештина, секција програмирања има и васпитне циљеве који подстичу лични развој ученика. Ученици ће радити на развијању дисциплине, логичког размишљања и способности критичке анализе кроз решавање проблема. Секција ће нагласити важност сарадње и комуникације у тимском раду, као и одговорности за сопствене пројекте. Ученици ће научити да цене истрајност и креативност у решавању сложених изазова, што ће им помоћи да изградe важне животне вредности и вештине које су примењиве у свим аспектима живота.